V říjnu 2019 jsme se vydali na prodloužený víkend do moravskoslezských Beskyd. Zabydleli jsme se v útulném penzionu V Peřině, který se nachází v obci Trojanovice, která přímo sousedí s Frenštátem pod Radhoštěm.

Interaktivní mapa navštívených míst.

Trojanovice

disponují samoobsluhou, restauracemi a útulnou kavárnou Trojkafe. Leží přímo na úpatí Beskydských kopců a nadohled jsou vrchocholky Radegast a Radhošť.

Hukvaldy

se nachází asi 20km od Trojanovic. Na kopci nad obcí se rozkládá jeden z největších hradních komplexů na Moravě, stejnojmený hrad Hukvaldy.

V podhradí je jedna z největších obor v České Republice.

Hukvaldy jsou také rodištěm světoznámého skladatele Leoše Janáčka. V jeho rodném domě (bývalé škole) je v současnosti informační centrum. V nedalekém domě, který obýval na sklonku života je zřízena výstava, která je věnována právě jemu.

Štramberk

Pokud bych si měl představit jak by vypadala středověká obec v parametrech dnešní doby, tak by to byl zřejmě právě Štramberk. Město je v kopcovitém terénu, uličky jsou zde strmé a velice úzké, ale hlavně architektura je povětšinou ve stylu našich předků.

Z jedné strany je město odříznuto velikým povrchovým lomem a na jeho druhé straně směrem do městečka je oblast zvaná Národní sad, kde se nachází i známá jeskyně Šipka. Zde je naleziště mnoha kosterních pozůstatků z doby pravěké včetně čelisti neandrtálského dítěte, lva jeskynního, nosorožce či mamuta a mnoha dalších zvířat.

Beskydské vrcholky

Trojanovice jsou pomyslnou branou k vrcholkům Beskyd. Cest nahoru je několik. Pro start je ideální se dostat do sedla Pustevny, kam se dá vystoupat po asfaltové silničce nebo lanovkou. V těsné blízkosti je Stezka Valaška. Prochází tudy turistické trasy po hřebenech okolních vrcholků.

Po upravených cestách se dostanete k soše Radegasta na stejnojmenném vrcholu a dále až na Radhošť.

Kopřivnice

je proslavená výrobou vozidel Tatra. V městě je veliké technické muzeum, které rozhodně stojí za navštívení.

V době naší návštěvy zde byla instalována expozice Hanzelky a Zikmunda, kteří právě s vozy Tatra procestovali téměř celý svět.

Vedle rozsáhlé výstavy historických Tater je tu stálá expozice asi nejslavnějšího Kopřivnického rodáka Emila Zátopka.

Rožnov pod Radhoštěm

disponuje rozsáhlým Valašským muzeem v přírodě, navštívili jsme tři sousedící přírodní muzea a stálo to opravdu za to. Je zde Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Obejít celý areál zabere bezmála půlden.

Galerie