Visual Studio Code lze pomocí projektu code-server používat v běžném prohlížeči a prakticky z libovolného zařízení. Podívejte se i na variantu od Linuxserver.io. Jde o upravený Docker image.

Aktualizováno 15.2.2021.

Code server lze jej instalovat mnoha způsoby přes apt na Linuxu, brew na Macu nebo třeba v univerzálním Docker kontejneru. Vše je přehledně popsáno v dokumentaci. Takto lze pracovat plně produkčně.

Jedna ze zajímavých novinek, které nám toto využítí umožňuje je, že můžeme s naším projektem distribuovat i celý editor, nakonfigurovaný přímo pro daný projekt

Použití na iPadu

Na iPadu to má ještě pár nedostatků, ale s každou novou verzí se použitelnost rychle zlepšuje a jedna z posledních věcí co mi chybí je skrolování myší, kterou mám k iPadu připojenou (toto není problém iPadu jako takové ale jde o bug webkitu). Obrazovky s kódem nebo soubory v postraní liště lze posouvat dotekem na obrazovku, ale pro hlubší práci je pro mě pohodlnější využít naplno myš a pracovat bez dotyku na externím monitoru. Někdy narazím na problém s některými zkratkami, ale jde spíše o zvyk a správně si rozhraní nastavit dle potřeby. Pro lepší práci se zkratkami doporučuji spouštět aplikaci jako PWA více dole v tipech. Z posledních verzích code-server jsem nadšen. Tvůrcům se daří největší problémy vyřešit, aplikaci stabilizovat a již nyní lze na iPadu code-server používat pro běžné programování, ale je třeba počítat s výše zmíněnými omezeními, které jsou doufejme jen dočasné. Aktuální stav s využití code-server na iPadu autoři zvěřejňují na samostnané stránce v dokumentaci, čímž dávají najevo že iPad hraje důležitou roli mezi uživateli této aplikace.

Pokud potřebuji něco řešit akutně v PHPStormu mimo kancelář připojuji se na vývojový MacMini vzdálenou plochou pomocí aplikace Jump.

Možnost plnohodnotného programování na iPadu se již velice rychle blíží, ale ještě není pro všechny na úrovni, kdy lze konstatovat, že můžeme programovat naplno a bez omezení. Dle mého soudu to ale nebude nástroj pro iPad, který toto dogma zlomí, ale budou to výše zmiňované cloudové služby, které umožní pracovat plnohodnotně prostřednictvím webového prohlížeče bez ohledu na platformu ze které do služby přistupujeme.

Tipy

Otevřeme VSCode v Safari, klikneme na tlačítko pro sdílení a vybereme Přidat na plochu. Tím nejenže vytvoříme záložku, ale aplikace běží s možnostmi PWA (progresivní webové aplikace), což pomůže stabilitě, výkonu a v budoucnu jistě i dalším možnostem.

Můžete také využít aplikaci Servediter for code-server. Aplikace se umí připojit na externí službu těchto vývojářů, kde vám může Code-server běžet. To je placené. Pokud máte code -server na vlastním server je použití aplikace zdarma.

Klávesové zkratky

  • CTRL + levé tlačítko myši vyvolá kontextovou nabídku