Programování na iPadu je zajímavé téma a dlouho jsem se váhal s pořízením nového iPadu (původní 4gen. skončila jako zvukovka s GarageBandem pro občasné drnkání na kytaru), protože jsem věděl že v tu chvíli jej budu chtít používat na maximum. Jelikož se zabývám i programováním, tak dlouhodobě sleduji situaci okolo vývojářských nástrojů pro iPad OS.

Aktualizováno 09.02.2021

IDE

Mým primárním jazykem je PHP a je tedy pro mě zásadní mít pro práci vhodné IDE se všemi pokročilejšími vlastnostmi. Standartně používám PHPStorm a čím dál častěji Visual Studio Code (VSCode). Pro iPad bohužel není zatím dostupná kvalitní alternativa. Aplikace které nalezneme v App Store jsou pouze trochu chytřejší textové editory, některé zvládají i nápovídání PHP funkcí, ale pro kvalitní práci to není a o podpoře frameworků či objetkovém přístupu nemluvě.

Začinají se však rýsovat cloudové aplikace, které nám umožní plnohodnotně programovat pomocí webového prohlížeče a eliminovat tím omezení na platformu. Jednou z možností je využít VSCode v prohližeči. Největší naději vidím v implementaci VSCode v GitHubu, který je zatím v beta verzi.

Díky projektu code-server (coder.com) si můžete rozjet VSCode i na svém počítači nebo serveru a pracovat pomocí prohlížeče. Projekt code-server najdete na github.com. Pro jednoduché vyzkoušení jsem vytvořil ukázkový projekt a také napsal krátký článek.

Pro plnohodnotný vývoj zatím stále využívám PHPStorm, který je bezesporu nejpropracovanějším nástroj pro vývoj PHP.

Kromě IDE, ale využívám iPad prakticky na vše ostatní. Stejně tak ovládám většinu aplikací na svém MacMini z iPadu (konzoli přes Blink Shell, docker kontejnery přes webového správce Portainer a další…)

Aplikace, které aktivně využívám

Blink Shell

App Store

SSH klient pro vzdálenou správu serverů a dalších zařízení. Geekovsky provedená vizualizace aplikace. Integrovaná podpora mnoha příkazů (curl, ping…).

Textastic

App Store

Textový editor, který zvládne obarvit kód většiny jazyků. Pohodlné používání. Integrovaný (s)FTP klient. Lze upravovat repozitáře stažené přes Working Copy.

Working Copy

App Store

GIT klient. Umožňuje stažení repozitářu a základní práci (pull, push, merge, fetchm commit), preview markdown souborů.

FTPManager

App Store

(s)FTP klient pro přenos souborů.

Rest

App Store

Rest API client pro testování rozhraní aplikací.

Inspect browser

App Store

Webový prohlížeč s přibalenými vývojářskými nástroji.

GitHub

App Store

Aplikace pro procházení obsahu na populárním úložišti zdrojových kódů.

Jump

App Store

Správa vzdálené plochy s rozšířenou podporou Apple zařízení.

Tipy na další zajímavé aplikace

SQLPro Studio

App Store

SQL klient pro MySQL a Postgres. Lze zakoupit samostně pro jednotlivé typy DB. Zatím jsem testoval jen verzi zdarma. Cena mě zatím ještě drží dále.

Pythonista

App Store

Pískoviště pro Python scripty. Ideální místo pro začátek výuky v tomto populárním jazyku.

DraftCode

App Store

PHP IDE. Lze v něm rozjet WordPress. Má integrovaný composer,PHPMYADMIN (jako klient pro vzdálené MySQL servery), PHP kompilátor, komunikuje s Working Copy. Podpora pro psaní s čistým neobjektovým PHP (autocomplete).

play.js

App Store

Prostředí pro JavaScript. Integrovaný git klient, Node.js. Podpora projektů (React.js, Vue.js, Next.js, Webpack, Express, Babel).

Playgrounds

App Store

Škola hrou. Ideální prostředek jak se seznámit s jazykem Swift (aplikace pro Apple zařízení) a programováním obecně.

Koder

App Store

Multijazykový editor. Integrace (s)FTP, SSH, podpora pro Working Copy, (autocomplete).