Pokud jste uživateli jablečných zařízení a potřebovali jste si udělat kompletní zálohu své knihovny fotografií, možná jste se jako já potkali s některými překážkami.

iCloud

První důležitou a nejjednodušší zálohou je iCloud. Záloha probíhá automaticky a propisuje se mezi všemi zařízeními pod jedním účtem. Tento způsob beru jako standardní, ale je potřeba mít předplacenou dostatečnou kapacitu úložiště.

Záloha na MAC

Někteří uživatelé cloudu obecně nevěří a nevyužívají ani iCloud pro zálohu. Já jsem s tím v pohodě, ale i když využívám dvoufaktorové ověření, správce hesel na vše co lze, nevěřím cloudu bezmezně a situace, kdybych přišel o své Apple ID mě lehce děsila. Fotografie jsou pro mě k zálohování ten nejdůležitější artikl, proto je chci mít ještě někde mimo Apple svět. Můžeme zálohovat lokálně do svého MACu a taková záloha má tři varianty:

  1. Záloha knihovny lokálně. To byl u mě problém, ve chvíli kdy jsem to řešil jsem měl MacBook se 128GB SSD a moje foto knihovna měla kolem 150GB.
  2. Přesunout knihovnu na externí disk je pro mě zase velice nepraktické s ohledem na mobilitu apod.
  3. Využíval jsem možnost vybrat si fotografie v daném roce a ty jsem exportoval na síťové úložiště. Tento jednoduchý způsob, ale během aktualizací z aplikace Fotky zmizel.

Dynamické album

Nedávno jsem objevil svoji ameriku ve funkci dynamických alb, které jsem do té doby nijak nezkoumal a o to bylo větší mé překvapení, že řešení pro zálohu, které jsem využíval dříve je možné přes tuto možnost. Dynamická alba řeší vše co jsem potřeboval pro zálohování.

Vytvořím nové dynamické album a vyberu si období, za které má fotky načíst. Díky tomu se mi do MACu stáhne jen tolik fotek k záloze, kolik zvládne moje volná kapacita na disku a ty poté vyexportuji a mohu stahovat další set.

Vytvoření dynamického alba

Označíme všechny fotky v daném albu CMD+A.

Soubor -> Exportovat -> Exportovat nezměněný originál , aby jsme si zazálohovali plnou kvalitu fotek.

Export nezměněného originálu

Fotografie, pokud je nemáte stažené ve své knihovně se budou stahovat z iCloudu, takže celá operace může trvat dle množství fotek.

Export Apple fotek

Poté vyberete úložiště kam fotky zálohovat. V mém případě to je síťové NAS úložiště, abych měl fotografie fyzicky na dalším zařízení.

Takto jsem si vytvořil zálohy starších fotek v dynamických albem po 10ti letech a nové fotky zálohuji již po každém roce.